Lenčiny návraty jsou psané v notách ...Hanka Hosnedlova 
 9. 11. 2017 ' Kapely a muzikanti DENÍK.CZ

        Koncem loňského roku se natrvalo vrátila zpět do Čech Lenka Slabá-Vostry, které strávila v kanadském Edmontonu více než osmnáct let. Zakotvila s mladší dcerkou Adinou Annou v Dolních Jirčanech u Prahy, kde si společně s mužem Ádou, který si návrat do vlasti posunul až na letošní duben, pořídili menší útulný domek. A začala pracovat jako zubní asistentka.  


     Osmnáct roků - to je vlastně rozdíl celé jedné generace a nepřeberná šňůra změn, zvláště při dnešním stále se zrychlujícím tempu. Pro Lenku však nebyl tento návrat nečekaným skokem přes téměř dvě desetiletí, vracela se do prostředí, s nímž udržovala během svého kanadského pobytu celkem pravidelný kontakt. A to nejen s rodinou a přáteli, ale i s neustále se přelévajícím a prolínajícím hudebním světem. Zvláštní citové vazby má i k jižním Čechám. Jistě si bez velkého vzpomínání připomenete její českobudějovickou éru s Nezmary, následně se Spirituál kvintetem a pak se Žalmanovým spolem. Avšak zakotvit přesně tam, odkud tehdy před lety odcházela, se prostě nedá. I když publikum a muzikantská komunita rozhodně nezapomněly na Lenčin jedinečný hlas, musí nyní znovu systematicky stavět nové schody na českou hudební scénu.

      Pravda je, že ani v Kanadě hudbu a zpěv neodložila. Sice začátky v cizí zemi nebyly jednoduché, ať už jde o zvládnutí jazyka, tamějších životních podmínek či uplatnění v zaměstnání, kde vystřídala posty ošetřovatelky, prodavačky, vizážistky, řidičky školního autobusu či zubní asistentky. Navíc k tomu starost o domácnost, dceru Lenku, s níž do Kanady odcházela, narození druhé dcerky - Adinky. Přesto se ale k hudbě neustále vracela, ať už s mužem Ádou, mezi přáteli anebo pak v součinnosti s různými hudebníky a v dílčích projektech.

     Mnozí si jistě vzpomenou na Lenčina koncertní turné v letech 2001 a 2003, kdy přijela do Česka se dvěma kanadskými kolegyněmi - Susan Crowe a Katherine Wheatley - a uspořádaly zde desítky vřele přijímaných vystoupení v rámci letních festivalů. Přestože repertoár tvořily vlastní skladby vystupujících, tedy s anglickými texty, promísené oblíbenými tradicionály, posluchači jim rozuměli. Rozuměli řeči hudby, důvěrně známému Lenčinu hlasu... A ten nenechala Lenka zahálet ani na kanadské půdě.
Dlouhé roky spolupracovala na parketě taneční hudby s Jaromírem Mayerem (někdejší partner Evy Pilarové - pozn. redakce) v jeho skupině the Romantics. Když do Edmontonu přijel Karel Černoch, plánovali s Jaromírem rozsáhlejší krajanský hudební projekt s kapelou a s Karlovou účastí, bohužel k realizaci už pak nedošlo. Lenka se našla i v jazzovém rytmu, ve vokálech se Shelley Jones a její kapelou, což jí dodnes připomíná i skvěle nahrané album. Stejně jako DVD nahrávky a společné hraní s legendárním prvorepublikovým swingovým skladatelem Jiřím Traxlerem pro českou komunitu v Edmontonu, či Calgary. Zajímavé hudební záznamy s Lenkou vznikly rovněž díky Ádovým projektům, například s Otmarem Brancuzským, nebo s talentovaným kanadským country zpěvákem Darrellem Barrem či později pak s Ádovým synem Davidem a jeho manželkou Eliškou. Nedá mi to, abych se mimo jiné nezmínila i o tom, že Áda s Lenkou byli zakladateli malého českého festiválku Trampská kytara, který se od roku 2003 koná každoročně na západě Kanady.


       Hned na jaře 2017 se Lenka s Ádou a Jardou Matějů odhodlali k prvním neformálním vystoupením v triu, ale po pár týdnech i k účasti na velkých festivalových pódiích, tentokrát už s celou kapelou. Zmiňme třeba Telč, kde si Lenka zazpívala se Spirituál kvintetem jako za starých časů, folkové Babí léto v Dolním Újezdu, Mohelnický dostavník, Hořínkův memoriál v Netolicích, pražské Večery potmě apod. 

V současnosti funguje Lenka s víceméně rodinnou kapelou, kde vedle Ády (kytara, zpěv) hraje i jeho syn David Vostry (kytara elektrická i akustická, piano, bicí, zpěv, baskytara..) ,Honza Mikulecký (baskytara, kytara, kontrabas, zpěv) a v nedávné době začal s Lenkou opět vystupovat jako host Karel Macálka ( klávesové nástroje,kytara.zpěv). 

Začátkem roku 2024 , oznámil Luboš Stráník, že končí spolupráci s Lenkou🍁Slabou a Trio🎶llou. A tak vzniklo kolem Lenky staronové sdružení muzikant,v obsazení  Karel Macálka (kytara, klávesy, zpěv), Zdenek Schwager (kontrabas, baskytara, zpěv) a Ada Vostrý (akus. a el.kytara, zpěv) .Po nepatrné úpravě názvu jsme  stále:

                                                 Len🍁Ka a Trio🎶la   


Quasi architecto beatae vitae dicta sunt explicabo nemo enim ipsam